Základní informace

Stát: Česká Republika
Kraj: Moravskoslezský
Rozloha: 2704ha (27,03km2)
Populace: 931 obyvatel
Koordinace:  49°32′52″ s. š. 18°42′22″ v. d.
Nadmořská výška: 460 m n. m.
Časová zóna: Eastern (EST) (UTC-5)
Psč: 73991

První písemné  listiny  o Lomné pocházejí z roku 1596. Do roku 1899 Dolní Lomná a Horní  Lomná tvořily jednu společnou obec – Lomnou. Od roku 1900 pak byla Lomná rozdělena na dvě samostatné obce. Obec Dolní Lomná o rozloze 2.704 ha s počtem obyvatel 906  leží v malebném údolí Těšínských Beskyd na pomezí sousedního Polska a Slovenska, je jednou z  nejvýchodnější části ČR. Obec Dolní Lomná  se nachází v Chráněné krajinné oblasti Beskydy s přísným režimem hospodaření, zástavby, rozvoje rekreace, turistiky a sportu. Z přírodních pozoruhodností je nejvýznamnější přírodní rezervace Mionší o výměře 179 ha.

Je to údolí, kterým protéká průzračně čistá voda říčky Lomné, a které se řadí mezi nejkrásnější údolí Moravskoslezských Beskyd.
Je rozložena v širokém údolí uzavřeném lesnatými stráněmi ze všech stran. Od severu je chráněna širokým hřbetem Kozubové.
Na jižní straně vrcholem Skalky a Velkým Polomem. Obec leží v nejmalebnějším údolí Těšínských Beskyd a je  výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít na Bílý Kříž. Turistické chaty na Velkém Polomu, Slavíči, Kamenitém a Kozubové jsou známými středisky zimní a letní turistiky.
Údolí Lomné se stává vyhledávaným cílem návštěvníků. Je zde řada turistických tras, včetně hlavní hřebenovky Těšínských Beskyd.
Pozoruhodností je prales Mionší, jeden z největších v českých zemích, znovu zpřístupněný od 24.5.2005.

Dopravní obslužnost zajišťuje společnost VEOLIA prostřednictvím autobusové linkové dopravy v dostatečně požadované míře.  Jedním z největších zaměstnavatelů jsou Třinecké železárny a.s. Třinec. Další uplatnění naší občané nacházejí u Lesostavby Frýdek Místek, která zajišťuje práce  a údržbu v lesních porostech na území obce a okolí. Zaměstnání dále poskytuje i 13  rekreačních středisek, hotelu, penzionů a restaurací, dále 3 obchody, pekárna, holičství,  masáže a Česká pošta.

Obec Dolní Lomná má rozlohu 2.704 ha,  z toho lesní půda o výměře 2.070 ha,  dále pak zemědělská půda činí 453 ha, vodní plochy 18 ha, zastavěné plochy 15 ha a ostatní plochy 147 ha.
Naše obec je spádovou oblastí pověřené obce 1. stupně  Jablunkova, dále je průjezdní obcí obce Horní Lomná.