Centrum informacyjne

Centrum informacyjne służy zarówno turystom, jak i mieszkańcom wioski. Znajduje się w samym sercu wioski. W tradycyjnym drewnianym domku górskim znajdziesz informacje o wiosce, możliwości spędzania wolnego czasu, polecane szlaki piesze i rowerowe, wydarzenia kulturalne i sportowe w regionie. Można również kupić wyroby rzemiosła ludowego pochodzące z Łomnej Dolnej.

To również punkt wyjścia do ścieżek przyrodniczych, do miejscowego gospodarstwa rolnego lub do schronisk górskich na Polanie i Kozubovej. Ze względu na to, że rezerwat Mionší (narodowy rezerwat przyrody) odwiedzić można tylko z przewodnikiem, takiego przewodnika można zamówić w centrum informacyjnym (soboty i niedziele od godz. 10:00). W innych terminach można zamówić wycieczkę po Mionší w urzędzie gminnym (tel. +420 558 358 720, +420 558 357 411) lub e-mailem obec@dolnilomna.eu.

Przy wejściu do budynku stoi drewniana figura Franty Šiški, obywatela wyimaginowanego Łomnej Dolnej, o którym śpiewa najpopularniejszy piosenkarz czeski Jarek Nohavica. Na miejscu znajduje się też plac zabaw dla dzieci oraz ławeczki dla turystów i stojaki na rowery dla rowerzystów.